blixen_wp_header_savanna_01-1

Interessegrupper

Blixen Klub Lyngby rummer mulighed for at oprette interessegrupper med udgangspunkt i medlemmernes interesser. Som medlem kan du frit melde dig til en eller flere interessegrupper, når de er dannet, og få ny inspiration og netværk.

Hver interessegruppe skal vælge en tovholder, som har ansvaret for at holde sammen på gruppen og stå for kommunikationen internt i gruppen. Møder og frekvens for møder aftales i gruppen. Møderne afholdes alt efter deres karakter enten på Frivilligcenter & Selvhjælp Lyngby-Taarbæk eller andre steder. Det giver tovholderne besked om.

Det er vigtigt at understrege, at disse grupper er født ud af Blixen Klub, men er selvstændige grupper, som drives af gruppemedlemmerne selv. Grupperne er kun for medlemmer af Blixen Klub Lyngby.

Såfremt du har lyst til at melde dig ind i en eller flere interessegrupper, skal du kontakte tovholderen for gruppen, som vil sørge for, at du kommer på deltagerlisten og kan fortælle dig om de kommende aktiviteter og møder.

Skriv til lyngby@blixenklub.dk hvis du selv har lyst til at starte en undergruppe for Blixen Klub Lyngbys medlemmer. Så finder vi ud af at sætte gruppen op.

Lyngby Grupper
BK Lyngby

Opera

Tovholder: Kirsten Wendel; K-Nielsen@mail.tele.dk

Lyngby Grupper
BK Lyngby

Ballet og moderne dans

Medlemmerne af gruppen, få eller mange ad gangen, går til ballet- og moderne dans forestillinger sammen. Vi hjælpes ad med at holde øje med muligheder. Tovholder

Lyngby Grupper
BK Lyngby

De frankofile

Gruppen, få eller mange ad gangen, følges ad til arrangementer med fransk- eller Frankrigsrelateret indhold, fx franske film i Grand Teatret. Vi holder hinanden ajour med mulighederne.

Lyngby Grupper
BK Lyngby

Brætspil

Tovholder: Ulla Nilsson; ullanilsson16@gmail.com

Lyngby Grupper
BK Lyngby

Foto

Tovholser: Vibeke Treldal vibeke.treldal@gmail.com

Lyngby Grupper
BK Lyngby

Byvandring

Tovholder: Anni Rasmussen annirasmus55@gmail.com

Lyngby Grupper
BK Lyngby

Litteraturgruppe

Tovholder: Jonna Nielsen dkjonnanielsen@gmail.com

Lyngby Grupper
BK Lyngby

Rejser

Tovholder: Charlotte Münchow charmun@gmail.com

Lyngby Grupper
BK Lyngby

Cykling

Tovholder: Vera Holst veraholst12@gmail.com

Lyngby Grupper
BK Lyngby

Heavy metal

Tovholder: Gyda Lolk Ottesen gydalolk@gmail.com

Lyngby Grupper
BK Lyngby

Investering

Tovholder: Dorte Mai dorte.mai@gmail.com

Lyngby Grupper
BK Lyngby

Gåture/stavgang

Tovholdere:
Annelis Brostrøm abrostro@webspeed.dk
Mariann Bramm mariannbram0@gmail.com
Maybritt Larsen maybrittlarsen@gmail.com

Lyngby Grupper
BK Lyngby

Biografgruppe

Tovholder: Kirsten Borbjerg
kirstenskottebogen@gmail.com

Lyngby Grupper
BK Lyngby

Skrivegruppe

Tovholder: Helen Skov, tlf.: 22 72 36 17, mail: helenskov@gmail.com

Der findes Blixen Klubber i flere af landets kommuner. De fungerer som en aktivitet under det lokale Frivilligcenter eller som en selvstændig forening. Det kan du læse mere om på de enkelte klubbers undersider.

Blixen Klub hjemmesiden administreres af Frivilligcenter & Selvhjælp Gentofte, der kan kontaktes på telefon:
39 40 46 48 eller via e-mail: gentofte@blixenklub.dk

Copyright 2019 - Frivilligcenter & Selvhjælp Gentofte

Denne hjemmeside benytter cookies til at forbedre din oplevelse. Vi regner med, at det er OK - og det kan du bekræfte her.